T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü Daday İlçe Devlet Hastanesi

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü Daday İlçe Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Kurban Bayramında Beslenme ve Sağlık

Güncelleme Tarihi: 17/08/2018

Kurban Bayramında Beslenme Broşürü.jpg

Kurban bayramlarında kesilen hayvanların hastalıklı doku ve organlarının çevreye atılması ile bu hastalığın yayılmasına sebep olmakta, uygun olmayan koşullarda kesilen kurbanlardan arta kalan iç organların köpek ve benzeri hayvanlar tarafından yenmesi sonucunda “Kist Hidatik” hastalığı oluşabilmektedir.

Kesilen kurbanın iç organlarında kiste rastlayan vatandaşlarımızın kesinlikle bu sakatatları yememeleri ve bu organların diğer hayvanlar tarafından da tüketilmesine engel olmak için derin bir çukur kazarak toprağa gömmeleri gerekmektedir.

129943,25621kisthidatikbrosurpdf-1jpg.png

129944,25621kisthidatikbrosurpdf-2jpg.png

 


 

 

130344,25618kisthidatikbrandapdf-1jpg.png


 

 

Kurban kesme ibadetini yerine getiren vatandaşlarımızdan, maalesef her yıl yüzlercesi kurban keserken yaralanmakta ve hastane acillerimize başvurmaktadır. Özellikle kesim sırasında kaçan hayvanlar nedeniyle ciddi yaralanmalar hatta ölümler yaşanabilmektedir.

Kesim esnasında gelişebilecek yaralanmalarda vatandaşlarımızın, yarayı temiz bir bezle bastırarak mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmaları, evde kendi imkânları ile (tütün, kül, vb. maddeler sürerek) tedavi etmeye çalışmamaları gerekmektedir.


 

 

130343,25632kurban-yaralanma-afispdf-1jpg.png