İyi Uygulama Örneği
18 Aralık 2021

İYİ UYGULAMA ÖRNEĞİ (DADAY DEVLET HASTANESİ - Tıbbi Atık Kutularının Muhafazası

     

Kastamonu Daday İlçe Devlet Hastanemiz Tarafından  tarafından, Tıbbi Atıkların Kontaminasyonu nun engellenmesi, Temas riskinin önlenmesi ve görsel iyileşme amacı ile “Tıbbi Atık Kutularının muhafazası” konulu çalışma uygulamaya başlanmıştır. Uygulama ile Hasta ve Çalışan güvenliği (maliyet, hasta/ çalışan memnuniyeti veya güvenliği, insan kaynağının etkin kullanımı, vb) konusunda / konularında verimlilik ve etkililik sağlanmıştır. Örnek uygulama Tüm sağlık tesisleri ( Genel Hastane, Dal hastanesi, ADSM/ADSH, entegre) grubundaki sağlık tesisleri için uygulanabilir özelliktedir.

Gönderen İl: KASTAMONU

Uygulama Adı: Tıbbi Atık Kutularının Muhafazası

Sağlık Tesisi Adı: Kastamonu Daday İlçe Devlet Hastanesi

Neden İhtiyaç Duyuldu: Çalışna ve Hasta Güvenliği

Hangi Alanda Uygulandı (Polk, Servis, Acil, Ameliyathane, Lab, vb.,): Acil, Servis ve Laboratuvar

Ne zaman Uygulandı/ Sürekli mi?: Sürekli

Nasıl Uygulandı: Medefe ile muhafaza dolabı yapıldı

Kim tarafından uygulanabilir: Tüm hastane Birimlerinde uygulanabilir.

Ne İşe Yaradı (Tercihen ölçülebilir değerler konulması, uygulama öncesi ve sonrası karşılaştırmaların yer alması): Çalışan memnuniyeti arttı %81,83 ten % 87 oranına ulaşıldı.

Uygulamada Karşılaşılan Problemler: Yok

Uygulama Yapmak İsteyenlere Tavsiyeler: Hasta ve çalışan iş güvenliği sağlamaya uygun, pratik, kullanışlı, görsel ve sağlıklı

Hangi Tip Sağlık Tesislerinde Uygulanabilir/Uygulanamaz( Genel Hast., ADSM, Dal Hast. Entegre):  Tüm sağlık tesislerinde uygulanabilir.


Bakanlığımız Kamu Hastaneleri İyi Uygulama Örnekleri Verimlilik ve Kalite Uygulamaları Web sayfası için Tıklayınız...kapak 1408x704.jpg